På väg till skolan igen
Nu har skolan börjat och strömmen av barn, ungdomar och vuxna till och från våra skolor ökar igen. Många elever går eller cyklar till skolan, men en hel del får också skjuts med bil eller åker kommunalt.
Elisabeth Fäldt-Johansson, handläggare av skolskjutsärenden på barn- och ungdomsförvaltningen, berättar:
– Tillsammans med SL och Roslagståg arbetar kommunen hela tiden för att utveckla bland annat säkerheten för eleverna på väg till och från skolan. Det kan gälla allt från bommar och signalsystem vid övergångar till buskage som behöver klippas för att förbättra sikten där vi vet att eleverna går.
Intensiv trafik
Elisabeth Fäldt-Johansson uppmanar de elever som kan gå eller cykla till skolan att göra det. Trafiken runt skolorna är mycket intensiv främst på morgnarna, men även på eftermiddagarna. En vision är att ha ”vandrande skolbussar”, det vill säga barn som promenerar tillsammans med någon förälder till skolan. På vägen plockar man upp skolkamrater vid deras hem. Detta måste dock ske på föräldrars initiativ.
Skolskjuts
Kommunen är skyldig att erbjuda de elever som behöver skolskjuts. I Vallentuna är det främst i form av SL-bussar i linjetrafik och den egna skolbussen ”Gula Linjen”.
–
Det är en trygghet för barnen att chaufförerna som turas om att köra ”Gula Linjen” känner igen dem. Bussen, som är försedd med bälten, stannar främst på bestämda uppsamlingsplatser, men den fungerar även som ”vinklinje”. Det innebär att barnen vinkar från den plats de vill stiga på, säger Elisabeth Fäldt-Johansson.
Höstens SL-kort
En del skolor delade ut höstterminens SL-kort innan sommarlovet, medan andra gjorde det i samband med skolstarten. SL-korten är så kallade accesskort som är laddade med en terminsbiljett. Den som vill kan hos köpa till en fritidsbiljett, som laddas på samma accesskort. Kom ihåg att det är viktigt att registrera kortet på , eftersom det då kompletteras med en förlustgaranti.
– Tänk på att barnen gör som vi vuxna i trafiken. Det är därför viktigt att vi föregår med gott exempel, avslutar Elisabeth Fäldt-Johansson.
På kommunens webbplats och på finns mer information om skolskjuts respektive accesskort.
Sidan uppdaterad den 29 augusti 2011Kommentera sidan