Hjälpmedel:

vallentuna.se / Invånare / Fritid och natur / Nyhetsarkiv / Ny undersökning: skolelever får enkelt tag på cigaretter

Ny undersökning: skolelever får enkelt tag på cigaretter

Undersökningen visar samtidigt att eleverna ställer sig positiva till insatser för att minska ungdomars tillgång till tobak. Bland annat kan en tredjedel tänka sig att priset höjs ordentligt.

Den internationella Tobaksfria Dagen 31 maj - World No Tobacco Day - har tobakskonventionen som tema. Det är världens första folkhälsokonvention som WHO antog 2003 och Sverige 2005.

Sedan 1997 är det förbjudet att sälja tobak till barn under 18 år i Sverige. Länsstyrelsens undersökning visar dock att en mycket stor andel av gymnasieeleverna i Stockholms län enkelt får tag på såväl snus som cigaretter.

- Helt i strid med både svensk lag och WHO:s konvention kan skolelever under 18 år enkelt köpa cigaretter. De som själva köper tobak i butiker uppger att de sällan blir nekade och att de vet vilka butiker de ska gå till, säger Olle Sjögren, projektledare för tobaksarbetet vid Länsstyrelsens enhet för sociala frågor.

Länsstyrelsens undersökning visar att det är skillnader mellan de olika kommunerna i Stockholms län. I till exempel Vallentuna gymnasium svarar nästan 61 procent av de tillfrågade eleverna att det är mycket lätt eller lätt att få tag på cigaretter, och i Sigtuna är det nästan lika illa. Flest rökare finns det bland de gymnasieelever som tillfrågats i Nacka, Vallentuna och Täby.

Undersökningen visar också att en förhållandevis stor andel av de tillfrågade ungdomarna är positiva till insatser som syftar till att minska tillgången på tobak för ungdomar under 18 år. Bäst vore det med höjda priser, anser ungdomarna, men var tredje elev anser att det också behövs andra insatser.

På frågan om vem som bär ansvaret för att barn och unga inte ska bruka tobak svarade nästan sex av tio elever att föräldrar är ansvariga och nästan hälften anser att de som säljer tobak har ett ansvar.

- Det finns all anledning att arbeta preventivt när det gäller ungdomar och tobaksanvändning. En tidig tobaksdebut och kontinuerligt användande av tobak under tonåren ökar risken för att bli tobaksberoende som vuxen avsevärt. Bara ett fåtal av den vuxna befolkningen som använder tobak idag började efter 18 års ålder, säger Olle Sjögren.

Läs Länsstyrelsens undersökning här

Läs om Länsstyrelsens arbete med tobaksprevention här

Läs om internationella Tobaksfria Dagen här

Sidan uppdaterad den 13 juni 2011Kommentera sidan