Start / Evenemang och upplevelser / Evenemangskalender / barnKUL: I Skymningslandet med Dockteatern Tittut

barnKUL: I Skymningslandet med Dockteatern Tittut

Familjeföreställning från 3 år med Dockteatern Tittut. En kväll när Göran ligger sjuk i sin säng får han – just när skymningen faller – ett märkligt besök av en viss Herr Liljonkvast, som tar med honom på ett äventyr över hustaken.

I det magiska Skymningslandet möter Göran spårvagnar som går på vattnet, djur som talar och en Kung och en Drottning som sjunger sånger han aldrig tidigare hört.

Astrid Lindgrens berättelser lovsjunger alltid fantasins möjligheter – och denna saga är inget undantag. Genom dockor och ett magiskt scenrum tar denna saga form tillsammans med mimiskt formspråk & nyskapad musik.

"Författarens känsliga handlag med barndomens sorger och ensemblens rörliga samspel gör det till en livsförhöjande halvtimme." Dagens Nyheter.

Biljetter 50 kr.

Datum

29 november Kl. 11.00 - 11.35

Plats

Plats: Kulturrummet, Vallentuna Kulturhus

Adress: Allévägen 1, 186 39 Vallentuna

Kontakt

Arrangör: Kultur Vallentuna

E-post: kultur@vallentuna.se

Någonting gick fel

Ditt meddelande har nu skickats