Kulturlunch: Jag har ett abnormt konstbegär
Isaac Grünewald har kallats för "Sveriges Picasso" och var en av sin tids mest uppmärksammade konstnärer och en symbol för svensk modernism.
I teaterpjäsen "Jag har ett abnormt konstbegär" gestaltas Isaac Grünewald av Peter Perski. Året är 1926 och konstnären sitter i en månad internerad i Långholmens fängelse. Hans brott var att han hade försvarat sin fru konstnärinnan Sigrid Hjertén i ett bråk med tågpersonalen på stationen Bohus i Kungälv tre år tidigare. Domen och brottsutredningen hade antisemitiska över- och undertoner. Paradoxalt nog blev månaden i cellen både en tid i fullständig fångenskap och fullständig frihet.
Pjäsen är skriven av Klaus Fischer.
Peter Perski är född i Stockholm och utbildad vid scenskolan i samma stad. Han är en välrenommerad skådespelare känd från bland annat Maria Wern-filmerna, Drivhuset på Stockholms stadsteater och Jefferson på Dramaten.
"En mycket stark, aktuell och minnesvärd föreställning!"
/Jessica Kempe, Dagens Nyheter.
Biljetter med lunchwrap och dryck 130 kr, biljett utan mat 100 kr.
Boka biljettDatum
14 oktober Kl. 12.00 - 13.00
Plats
Plats: Kulturrummet, Vallentuna Kulturhus
Adress: Allévägen 1, 186 39 Vallentuna
Kontakt
Arrangör: Kultur Vallentuna
E-post: kultur@vallentuna.se