Kontaktuppgifter

Du är alltid välkommen att kontakta oss! Här hittar du kontaktuppgifter till skolledningen, skolsköterska, kurator, vaktmästare och studie- och yrkesvägledare. Vill du komma i kontakt med vår pedagogiska personal, se länk längst ned på sidan.

Vallentuna gymnasium

E-post
gymnasiet@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 10, 08-587 855 05

Post
Box 153, 186 23 Vallentuna

Besök
Gymnasievägen 4, 186 36 Vallentuna

Rektor

Johan Klintberg

E-post
johan.klintberg@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 01

Biträdande rektor

Henning Svedberg

Högskoleförberedande program, introduktionsprogram och idrottsprofil

E-post
henning.svedberg@vallentuna.se

Telefon
08-587 857 69

Biträdande rektor

Cecilia Berg

Yrkesprogram och språkintroduktion

E-post
cecilia.berg@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 06

Administrativ samordnare

Maja Oldbring

E-post
maja.oldbring@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 05

Administrativ samordnare

Gunilla Nordenborg

E-post
gunilla.nordenborg@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 10

Skolsköterska

Marie Nordström

E-post
marie.nordstrom@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 11

Kurator

Charlotte Weintraub

E-post
charlotte.weintraub@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 08

Studie- och yrkesvägledare

Linda Bengtsson

E-post
linda.bengtsson@vallentuna.se  

Telefon
08-587 852 16

  • Preparandutbildning
  • Programinriktat individuellt val
  • Yrkesintroduktion
  • Individuellt alternativ
  • Språkintroduktion
  • Informationsansvaret

Studie- och yrkesvägledare

Anette Häussermann

E-post
anette.haussermann@vallentuna.se

Telefon
08-587 857 88

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • Fordons- och transportprogrammet
  • Ekonomiprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet för elever med Asperger
  • Handel- och administrationsprogrammet

Vaktmästare

Michael Ydrauw

E-post
michael.ydrauw@vallentuna.se

Telefon
08-587 855 18

Någonting gick fel

Ditt meddelande har nu skickats