Start / Kommun och politik / Nyheter kommun och politik / Nu startar beredskapsveckan!

Nu startar beredskapsveckan!

Mellan den 22-28 september är det beredskapsvecka i Sverige. Du är en del av Sveriges totalförsvar - är årets tema för veckan. I Vallentuna finns flera lärorika aktiviteter inplanerade.

Idag den 22 september startar skattjakten på den försvunna beredskapsveckan. Varje dag kl. 08.00 släpps ett kapitel med gåta och ledtråd. Den första dagen på veckan startar också utställningen i Vallentuna Kulturhus om hemberedskap som baseras på broschyren som skickades ut till alla hushåll och företagare i början av september.

Under veckan hittar du flera föreläsningar inom olika områden som kan ge dig både kunskap och insikt i hur din egen beredskap kan förbättras.

På lördag har vi Tryggare Vallentunadagen där du får möjlighet att träffa frivilligorganisationer som stöttar samhället på olika sätt samt kommunens verksamheterhur.

Söndagen avslutas med aktiviteter vid platsen för gamla Ormstaskolan, bland annat med visning av skyddsrummet och en prova-på container där du kan uppleva ett skyddsrum med ljus, vibrationer och ljud. På plats finns även frilvilliga inom motocykel, övriga fordon och radio.

Någonting gick fel

Ditt meddelande har nu skickats