Andreas om Naturens och idrottens dag
Lördag 23 augusti 2025 arrangerade vi Naturens och idrottens dag här i Vallentuna! En dag där vi gav våra deltagare möjlighet att prova på allt från dans och volleyboll till fäktning och scouterna och möta representanter från inte mindre än 30 olika lokala föreningar och verksamheter! Bakom arrangemanget står vår kultur- och fritidsförvaltning med vår utvecklingsledare inom idrott och rörelse i spetsen, Andreas Fält!
Hej Andreas! Hur föddes idén om att genomföra Naturens och idrottens dag?
– Genom Naturens och idrottens dag vill vi visa upp och ge möjlighet att prova på olika aktiviteter som finns här i kommunen. Vi vill att så många som möjligt ska få chansen att hitta en aktivitet som man mår bra av och tycker om.
– Första Naturens och idrottens dag arrangerades redan år 2013 och idén kom faktiskt från två av våra föreningar här i kommunen, Vallentuna tennisklubb och Vallentuna hockeyklubb. De önskade en gemensam dag att kunna visa upp sin förening för våra kommuninvånare och locka nya medlemmar till sina klubbar.
– Succén var ett faktum och Naturens och idrottens dag har genomförts varje år sedan dess, utom under coronapandemin. Det är ett evenemang som lockar tusentals nyfikna besökare och en jättefin möjlighet för både våra föreningar, privata friskvårdsaktörer och oss som kommun att inspirera fler till en meningsfull fritid.
Förutom att hålla i trådarna för Naturens och idrottens dag, vad gör du mer i rollen som utvecklingsledare för idrott och rörelse?
– Mitt jobb är väldigt varierat, men generellt kan man säga att jag arbetar med frågor som handlar om hur vi kan få in mer rörelse bland våra kommuninvånare.
– Stillasittandet och för lite rörelse är ett stort folkhälsoproblem som påverkar hälsan negativt – oavsett om vi är barn, vuxna eller äldre. Att röra på sig är inte bara avgörande för fysisk hälsa. Den bidrar också till psykiskt välbefinnande, bättre lärande, social gemenskap och ett mer jämlikt samhälle. För att ge våra kommuninvånare möjlighet att röra sig mer i vardagen är det viktigt att vi som kommun skapar sådana förutsättningar. Just nu arbetar vi exempelvis med att ta fram en rörelsestrategi som omfattar alla kommunens verksamheter med fokus på just den här frågan.
– Men jag är även engagerad i andra aktiviteter och projekt som handlar om rörelse. Under sommaren hade vi exempelvis ett arrangemang på Snapptuna aktivitetsfält där vi under flera veckor ordnade olika aktiviteter och erbjöd möjlighet att låna fritidsutrustning. Sen har jag varit med och startat upp något som kallas för Kultur i rörelse, som är en kombination av motion och kultur med fokus på ökad rörlighet, styrka men även fallteknik. I min roll ingår även att göra olika utredningar som rör allt från våra idrottsanläggningar i kommunen till föreningslivets utveckling.
– Det bästa med mitt jobb som utvecklingsledare för idrott och rörelse är att det är riktigt roligt. Jag tycker det är kul att gå till jobbet - varje dag!