Start / Fritid och kultur / Kulturskola / Kontakta oss och våra lärare

Kontakt och våra lärare

Kulturskolans lärare är väl­utbildade och har lång erfarenhet av arbete med barn och ungdomar inom kultur­pedagogisk verksamhet.

Administrationen

Kulturskolan

Kulturskolans expedition finns i Röda skolan, Hjälmstavägen 1 (vid Hjälmstaskolan) i Vallentuna. 

Expeditionstid:
kl. 14.00-16.00  måndag-tisdag
kl. 8.30-12.00 onsdag
kl. 14.00-16.00 torsdag
kl. 13.00-15.00 fredag

Telefon08-587 852 70

E-post: kulturskolan@vallentuna.se

Jerker Axelsson

Kulturskolechef

Tfn:08-587 862 60
E-post: jerker.axelsson@vallentuna.se

Gabrielle Beije

Kulturassistent

Tfn: 08-587 852 75
E-post: gabrielle.beije@vallentuna.se 

Anna Lodenius Sjödin

Kulturproducent och lärare i FMT (funktionsinriktad musikterapi)

Tfn:08-587 856 98
E-post: anna.lodenius.sjodin@vallentuna.se

Våra lärare

Amelie Tesch

Lärare i saxofon/klarinett/orkester/Kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 59
E-post: amelie.tesch@vallentuna.se

Anette Fahlcrantz

Lärare i drama/teater/drama i RC/Kulturverkstad

Tfn:08-587 856 97
E-post: anette.fahlcrantz@vallentuna.se

Anna Lodenius Sjödin

Kulturproducent och lärare i FMT (funktionsinriktad musikterapi)

Tfn:08-587 856 98
E-post: anna.lodenius.sjodin@vallentuna.se

Björn Persson

Lärare i slagverk/orkester/Musik i kubik

Tfn:08-587 862 69
E-post: bjorn.persson@vallentuna.se

Catherine Wingren Fahlén

Lärare i piano

Tfn: 08-587 862 63
E-post: catherine.wingren@vallentuna.se

Cecilia Carbin Laudon

Lärare i cello/sång/orkester

Tfn: 08-587 862 62
E-post: cecilia.carbin-laudon@vallentuna.se

Elias Lundgren

Lärare i gitarr/elgitarr/rockgrupp/Hjälmsta musikklasser

Tfn:08-587 850 01
E-post: elias.lundgren@vallentuna.se

Eva Fredljung

Lärare i violin/viola/orkester/Kulturverkstad

Tfn:08-587 856 54
E-post: eva.fredljung@vallentuna.se

Helena Björzén

Lärare i gitarr/ensemble/Ethno Group

Tfn:08-587 862 58
E-post: helena.bjorzen@vallentuna.se

Jens Edenhed

Lärare i klarinett/saxofon/Ethno group

Tfn:08-587 851 03
E-post: jens.edenhed@vallentuna.se

Johan Briger

Lärare i gitarr/elgitarr/elbas/rockgrupp/Hjälmsta musikklasser

Tfn:08-587 850 28
E-post: johan.briger@vallentuna.se

Johanna Vikman

Lärare i drama/teater/musikal/teaterverkstad och kulturassistent

Tfn:08-587 862 65
E-post: johanna.vikman@vallentuna.se

Louice Persson

Lärare i dans

Tfn: 08-587 850 31
E-post: louice.persson@vallentuna.se

Magnus Bohman

Lärare i trumpet

Tfn: 08-587 862 61
E-post: magnus.bohman@vallentuna.se

Malin Arnesson

Lärare i dans/musikal/Kulturverkstad

Föräldraledig 2019

Marie Sättermon

Lärare i violin/orkester/Musik i kubik/Kulturverkstad

Föräldraledig 2019

Ellinor Röstberg

Lärare i dans/musikal/kulturverkstad

Tfn: 08-587 849 81
E-post: ellinor.rostberg@vallentuna.se        

Mats Dicken Hedrenius

Lärare i trombon/tuba/ensemble/piano/Kulturverkstad/Musik i kubik

Tfn:08-587 862 67
E-post: mats.hedrenius@vallentuna.se

Sofia Nerman

Lärare i piano

Tfn: 08-587 856 55
E-post: sofia.nerman@vallentuna.se

Ulf Ahlin

Lärare gitarr/rockgrupp/Kulturverkstad

Tfn: 08-587 856 53
E-post:ulf.ahlin@vallentuna.se

 

Ulla Carolusson

Lärare i piano/Musik i kubik

Tfn: 08-587 852 72
E-post: ulla.carolusson@vallentuna.se

Vedrana Kozaragic

Hjälmsta musikklasser/sång

Tfn: 08-587 861 61
E-post: vedrana.kozaragic@vallentuna.se

Åsa Blanck

Lärare bild o form/animerad film/Kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 71
E-post: asa.blanck@vallentuna.se

Åsa Carlson

Lärare i tvärflöjt/orkester/Ethno Group/musikproduktion/Hjälmsta musikklasser

Tfn:08-587 862 64
E-post: asa.carlson@vallentuna.se

Andrea Öhman

Lärare i fiol/orkester

Tfn: 08-587 856 96
E-post: andrea.ohman@vallentuna.se

Någonting gick fel

Ditt meddelande har nu skickats