Start / Fritid och kultur / Kulturskola / Kontakta oss och våra lärare

Kontakt och våra lärare

Här finns expeditionstider och kontaktuppgifter till administration och lärare.

Kulturskolans lärare är väl­utbildade och har lång erfarenhet av arbete med barn och ungdomar inom kultur­pedagogisk verksamhet.

Administrationen

Kulturskolan

Kulturskolans expedition finns i Röda skolan, Hjälmstavägen 1 (vid Karlslundsskolan) i Vallentuna. 

Expeditionstid:
Tisdag kl. 14.00-16.00
Onsdag kl. 08.30-12.00
Torsdag kl. 14.00-16.00
Fredag kl. 14.00-16.00

Telefon08-587 852 70

E-post: kulturskolan@vallentuna.se

Jerker Axelsson

Kulturskolechef

Tfn: 08-587 862 60
E-post: jerker.axelsson@vallentuna.se

Anna Häggbom

Biträdande Kulturskolechef

Tfn: 08-587 862 30
E-post: anna.haggbom@vallentuna.se

Anna Lodenius Sjödin

Kulturproducent

Tfn: 08-587 856 98
E-post: anna.lodenius.sjodin@vallentuna.se

Gabrielle Beije

Kulturassistent

Tfn: 08-587 852 75
E-post: gabrielle.beije@vallentuna.se 

Våra lärare

Amelie Tesch

Lärare i saxofon/klarinett/orkester/kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 59
E-post: amelie.tesch@vallentuna.se

Anna Fogelberg

Lärare i kreativt skrivande

Tfn: 08-587 853 36
E-post: anna.fogelberg@vallentuna.se

Anna Lodenius Sjödin

Lärare i FMT

Tfn: 08-587 856 98
E-post: anna.lodenius.sjodin@vallentuna.se

Björn Persson

Lärare i slagverk/orkester/musik i kubik

Tfn: 08-587 862 69
E-post: bjorn.persson@vallentuna.se

Catherine Wingren Fahlén

Lärare i piano

Tfn: 08-587 862 63
E-post: catherine.wingren@vallentuna.se

Cecilia Carbin Laudon

Lärare i cello/orkester

Tfn: 08-587 862 62
E-post: cecilia.carbin-laudon@vallentuna.se

David Lillkvist

Lärare i slagverk

Tfn: 08-587 853 16
E-post: david.lillkvist@vallentuna.se

Elias Lundgren

Lärare i gitarr/elgitarr/rockgrupp

Tfn: 08-587 850 01
E-post: elias.lundgren@vallentuna.se

Ellinor Röstberg

Lärare i dans/musikal/kulturverkstad

Tfn: 08-587 849 81
E-post: ellinor.rostberg@vallentuna.se        

Eva Fredljung

Lärare i violin/viola/orkester/kulturverkstad

Tfn: 08-587 856 54
E-post: eva.fredljung@vallentuna.se

Helena Björzén

Lärare i gitarr/ensemble

Tfn: 08-587 862 58
E-post: helena.bjorzen@vallentuna.se

Jens Edenhed

Lärare i klarinett/saxofon/orkester/kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 66
E-post: jens.edenhed@vallentuna.se

Johan Briger

Lärare i kontrabas/gitarr/elgitarr/elbas/rockgrupp

Tfn: 08-587 850 28
E-post: johan.briger@vallentuna.se

Johanna Vikman

Lärare i teater/musikal/kulturverkstad/kulturassistent

Tfn: 08-587 862 65
E-post: johanna.vikman@vallentuna.se

Kristine Melbiksis

Lärare i piano

Magdalena Engvall

Lärare i violin/viola/orkester/kulturverkstad Föräldraledig (VT23-VT24)

Magnus Bohman

Lärare i trumpet/orkester

Tfn: 08-587 862 61
E-post: magnus.bohman@vallentuna.se

Mats Dicken Hedrenius

Lärare i trombon/tuba/ensemble/piano/kulturverkstad/musik i kubik

Tfn: 08-587 862 67
E-post: mats.hedrenius@vallentuna.se

Martina Fischer

Lärare i dans/kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 68
E-post: martina.fischer@vallentuna.se

Nevena Makisimovic

Lärare i violin/viola/orkester/kulturverkstad

Tfn: 08-587 856 96
E-post: nevena.maksimovic@vallentuna.se

Olof Victor

Lärare i musikproduktion

Rebecca Jack Hamilton

Lärare i teater/kulturverkstad

Tfn: 08-587 861 61
E-post: rebecca.hamilton@vallentuna.se

Sofia Nerman

Lärare i piano

Tfn: 08-587 856 55
E-post: sofia.nerman@vallentuna.se

Susanne Briger

Lärare i sång/kör

Tfn: 08-587 852 76
E-post: susanne.briger@vallentuna.se

Ulf Ahlin

Lärare gitarr/rockgrupp/kulturverkstad

Tfn: 08-587 856 53
E-post: ulf.ahlin@vallentuna.se

Ulla Carolusson

Lärare i piano/musik i kubik

Tfn: 08-587 852 72
E-post: ulla.carolusson@vallentuna.se

Vedrana Kozaragic

Lärare i sång

Tfn: 08-587 852 40
E-post: vedrana.kozaragic@vallentuna.se

Åsa Blanck

Lärare bild o form/animerad film/kulturverkstad

Tfn: 08-587 862 71
E-post: asa.blanck@vallentuna.se

Åsa Carlson

Lärare i tvärflöjt/blockflöjt/orkester/musikproduktion (Tjänstledig HT23-VT24)

Tfn: 08-587 862 64
E-post: asa.carlson@vallentuna.se

Åsa Forsberg-Lindgren

Lärare i cello/orkester
Någonting gick fel

Ditt meddelande har nu skickats